Jak používat esenciální oleje

Esenciální oleje se dají použít pro širokou škálu emočních a fyzických potíží. Můžeme je užívat jednotlivě nebo ve směsích – vše záleží na požadovaném účinku a na zkušenostech člověka, který je aplikuje. Běžně se užívají třemi základními způsoby: aromaticky (rozptylováním do vzduchu), lokálně (na kůži) nebo vnitřně jako potravinový doplněk.

Aromatické použití

Čich působí v našem těle na mnoho fyziologických mechanismů, včetně stimulace tvorby hormonů a dalších metabolických procesů. Aromaterapie je založená na předvídatelných reakcích našeho těla na jednotlivé čichové vjemy. Některé oleje mají po rozptýlení do vzduchu velmi stimulují účinek, zatímco jiné tiší a zklidňují. Rozptylování esenciálních olejů navíc čistí vzduch od nežádoucích pachů a patogenních mikroorganismů. Doporučujeme používat difuzéry, které oleje nezahřívají a nemění tedy jeho chemickou strukturu. Esenciální oleje můžeme rovněž přidávat do prostředků na mytí a na praní, kde zvýší jejich účinnost, budou působit proti mikroorganismům a dodají příjemnou vůni.

Lokální použití

Protože molekulární složení esenciálních olejů je blízké složení našeho těla, esenciální oleje se po aplikaci na kůži lehce vstřebávají a mají v dané oblasti rychlý lokální účinek. Zklidňují, léčí, regenerují a s úspěchem je můžeme použít při masáži a při kosmetických procedurách. Působí také jako přírodní desinfekce. Chemická struktura esenciálních olejů jim dovoluje pronikat kůží do krevního řečiště a působit tak na celé tělo.

Vnitřní použití

Esenciální oleje se dají rovněž používat jako potravinové doplňky, kterými podpoříme léčbu nejrůznějších zdravotních potíží. Některé oleje mají silné antioxidační působení, jiné podporují zdravou zánětlivou reakci buněk. Kromě několika málo olejů se dá většina užívat vnitřně. Ale raději si vždy tuto skutečnost ověřte z dostupných materiálů.

Užívání esenciálních olejů je velmi jednoduché a jejich účinek bývá hluboký, dokonce transformační. Je dobré si zpočátku najít někoho, kdo má s oleji zkušenosti, případně studovat z bohatství materiálů, které byly o aromaterapii napsány.

Používejte vždy pouze 100% esenciální oleje terapeutické kvality a dodržujte instrukce na obalu. Esenciální oleje by neměly přijít do očí, do ucha nebo do otevřených ran. Pokud se při lokálním použití objeví zarudnutí nebo podráždění pokožky, aplikujte na podrážděné místo rostlinný olej (frakcionovaný kokosový nebo olivový).

Bezpečné užívání esenciálních olejů

Certifikované, čisté oleje doTERRA může bezpečně užívat celá vaše rodina. Pomohou vám s celou řadou situací a potíží a jejich použití je velmi jednoduché. Nicméně je vhodné dodržovat určitá pravidla.

  1. K řešení zdravotních potíží používejte jen 100% čisté oleje terapeutické kvality.
  2. Pokud se po lokální aplikaci oleje objeví zarudnutí nebo podráždění pokožky, naneste na postiženou oblast rostlinný olej (například frakcionovaný kokosový olej).
  3. Esenciální oleje by neměly přijít do očí, do ušního kanálu nebo do otevřených ran. Pokud se vám olej dostane omylem do oka, vyplachujte ho olejem, ne vodou.
  4. Pokud se objeví vážné podráždění kůže, žaludku nebo dýchacích cest, přestaňte esenciální olej užívat.
  5. Jestliže olej aplikujete dětem, vyzkoušejte nejprve citlivost jejich pokožky aplikací malého množství oleje. Nedávejte olej dětem na ruku, protože by si ho mohly přenést do očí nebo do úst.
  6. Pokud jste těhotná nebo se léčíte u lékaře, poraďte se s ním ohledně užívání esenciálních olejů.

Nezapomínejte, že esenciální oleje terapeutické třídy jsou vysoce koncentrované rostlinné extrakty, které by se měly užívat rozumně a s mírou. Zpočátku je dobré obrátit se na zkušenější uživatele a požádat je o pomoc a o radu. Zpříjemní vám to začátky a vaše zkušenosti budou daleko přínosnější. Jakmile se oleje naučíte používat sami, zodpovědně se o své zkušenosti podělte s druhými.